Domáce pletenky a uzlíky
Občas sa stáva, že máme chuť na mäkké, čerstvé pečivko, avšak nemáme ho práve poruke, prípadne sa v danej krajine ani nedá bežne kúpiť. Keďže som dostala chuť na dobré pletenky a nie kadejaké anglické sendvičové chleby alebo napodobeniny nášho pečiva, zobrala som osud do svojich rúk a… podarilo sa! Nech sa páči, receptík na chutné a krásne domáce pečivo.
POTREBUJEME
ZÁKLADNÉ INGREDIENCIE
- 500 g hladkej múky,
- 250 ml mlieka,
- 50 ml vody,
- 1 a 1/2 ČL soli,
- 1 ČL cukru,
- 2 PL olivového alebo slnečnicového oleja,
- 1 a 1/2 ČL sušeného prípadne 1/2 kocky čerstvého droždia
NA ozdobenie PODĽA SVOJEJ CHUTI
- celú rascu,
- sezamové zrniečka,
- hrubozrnnú soľ,
- celý mak
POSTUP
V jednom recepte som našla vetu: „urobíme klasický kvások“. Nuž, možno som hlúpa, možno však nie som jediná a keďže som začiatočník vo varení aj pečení, nebola som si istá, či ten kvások robím dobre a či sa mi podarí tak, ako má, keďže nebolo nikde popísané, ako má ten kvások vôbec vyzerať. Takže, pozrime sa na to…
Používala som sušené kvasnice, keďže tu v krajine nerohlíkov a sendvičového chleba som v obchode nenarazila na klasické čerstvé droždie. S malou dušičkou som sa pustila do tvorby kvásku…
Do misky si dáme 250 ml vlažného mlieka, t.j. ani úplne ľadové vytiahnuté priamo z chladničky, no ani nie moc teplé. Nuž, troška som si ho teda prihriala v hrnčeku na sporáku. Do vlažného mlieka pridáme droždie a cukor. Takto pripravenú zmes dáme na teplejšie miesto, ja som to zakryla celé utierkou a čakala, čo sa stane. Nuž, nebola som veľmi prekvapená, keď sa dokopy nič také nestalo, akurát, čo sa mi spravila troška pena na povrchu 😀 Povedala som si, že nevadí, kvások – nekvások, bude to OK. A aj sa tak stalo.
Do väčšej misy si preosejeme cez sitko múku, pridáme olej a soľ. Keď už nemáme viac nervy na vyčkávanie, či sa nášmu kvásku – nekvásku uráči vyzerať ako všetky krásne kvásky, ktoré sme si počas čakania vygooglili na internete, jednoducho ho vylejeme do misy s múkou a zvyšnými surovinami.
Začneme miesiť cesto. Pre niekoho je to vyjadrené slovami “ s cestom sa dobre pracuje“ , pre mňa to bolo skôr „všadesamitolepí cesto“. Nevzdávala som sa však a nakoniec som predsa len vypracovala krásne cesto. Treba ho troška pomúčiť a dať na teplé miesto na takú hodinku vykysnúť. Mne sa najviac osvedčilo zakryť misku utierkou a šup pod paplónik.
Keď ste nedočkaví ako ja a kontrolujete každých 5 minút cesto, či už konečne vykyslo a počas toho rozmýšlate, ako to má vlastne vyzerať, keď je už práve najlepšie vykysnuté a už s ním môžete ísť pracovať, tak verte mi, nie, neurýchlite jeho kysnutie 😀
PANVIČKA RADÍ
Druhou možnosťou, ktorú som využila, keď som tieto pletenky robila druhýkrát je, že si do veľkej misy preosejeme múku, urobíme v nej jamku, do ktorej vylejeme vlažné mlieko, dáme cukor, pridáme sušené droždie, jemne premiešame prstom alebo lyžičkou, zakryjeme a necháme, nech sa nám urobí kvások. No a musím povedať, že to vyzeralo oveľa lepšie ako na prvýkrát. 😀 Ďalej pridáme olej, soľ a vlažnú vodu, vypracujeme cesto, ktoré necháme hodinku – hodinku a pol kysnúť… Tramtadadá, cesto vykyslo!
Po vykysnutí cesto rozdelíme na pomúčenej pracovnej doske na 6 častí, z ktorých budeme tvarovať či už pletenky alebo uzlíky. Ja som z tejto dávky urobila 4 pletenky a 4 uzlíky (zo 4 častí som vyšúlala hadíka dlhého cca 50 cm na pletenky, t. j. vyšli mi 4 pletenky a zo zvyšných 2 častí som vyšúlala 2 hadíkov, rovnakej dĺžky ako na pletenky, pričom som každého hadíka rozdelila na polovicu a z každej polovice som spravila 1 uzlík, t.j vyšli 4 uzlíky).
Takže… na pletenku si vyšúlame asi 50 cm dlhý pásik a nebojte sa, nebude to trápne, keď budete v kuchyni behať s krajčírskym metrom a merať ten pásik, tiež som to robila. 😀 Keďže som chcela troška zamachrovať, išla som robiť pletenku z jedného pásika a to nasledovne…
Na pásiku…
…si urobíme zo spodu slučku v tvare písmena „J“,ale takého spojeného, približne takto…
…druhý koniec vezmeme a prevlečieme ho cez slučku…
…spodnú časť v tvare písmena „U“ vezmeme do rúk…
…a pretočíme zľava doprava…
…bude to vyzerať takto…
…zvyšný vytŕčajúci koniec jednoducho zastrčíme dolu, aby sme vytvorili vzhľad pletenky…
…ktorá vyzerá potom približne takto… 🙂
Uzlíky som robila podobne ako v prvom kroku pri pletenkách, len hadíka rozdelíme potom na 2 časti, čiže z pásika, z ktorého sme robili pletenky, by nám teraz mali vyjsť 2 uzlíky.
Na pásiku si urobíme zo spodu slučku v tvare písmena „J“, ako pri pletenkách…
… a vytŕčajúci koniec zastrčíme do dierky…
A hotovo, máme uzlík 🙂
Po upletení necháme ešte pletenky a uzlíky troška podkysnúť na plechu (takých 25-30 minút), aby sa nám spletené časti pekne spojili.
Na záver potrieme rozšľahaným vajíčkom, posypeme podľa svojej fantázie…
… a dáme piecť na 180 stupňov do vopred vyhriatej rúry približne 25 minút, samozrejme čas je len orientačný a treba sa zariadiť podľa svojej trúby a radšej sledovať priebeh pečenia, aby sme namiesto krásnych pleteniek nemali zhorené. Tadáá, výborné domáce pečivo je hotové 🙂 .
Po upečení pletenky vyložíme na mriežku a necháme chladnúť (aspoň trošku, aby nám nebolo zle, keď ich začneme jesť také horúce, ale samozrejme všetci dobre vieme, že teplé pečivo je naaaaj 🙂 ). Na mriežku sa dávajú preto, aby zo spodu nenavlhli, keď sú také horúce.
A čo by ste povedali na taký lahodný kapustový šalát alebo raňajkový mňam šalát, k týmto super pletienkam a uzlíkom? 🙂
VESELÁ PANVIČKA VÁM PRAJE DOBRÚ CHUŤ!