Tip na nedeľný obed
Aj vy často premýšľate nad tým, čo pripraviť na nedeľný obed, kedy sa všetci stretnú za jedným stolom? Ponúkam vám tip na polievku, hlavné jedlo a dokonca i dezert 🙂 Nech sa páči.
1. polievka: zeleninová polievka so stonkovým zelerom
POTREBUJEME
ZÁKLADNÉ INGREDIENCIE
- mrkva – stredne veľká 1 ks,
- stonkový zeler – 3 stonky,
- brokolica a karfiól – zopár ružičiek,
- zemiaky – 1 väčší,
- maslo – 50 gramov
NA DOCHUTENIE PODĽA SVOJEJ CHUTI
- vegeta,
- zelerová vňať,
- čierne korenie celé
POSTUP
Na úvod poviem, že z daných surovín som spravila približne 3 litre polievky a použila som vodu z uvarených zemiakov, ktoré som si varila ako prílohu k pečenej treske.
Túto vodu často vylievame a ani netušíme, aké vitamíny a živiny v sebe skrýva a ako sa dá skvelo zúžitkovať.
Do hrnca si dáme roztopiť maslo. Zatiaľ si nakrájame na drobné kúsky mrkvu a stonkový zeler, ktoré si podusíme na masle s pridaním cca 2 deci vody z varených zemiakov (alebo čistej vody) a dochutíme cca štyrmi guľôčkami čierneho korenia.
Keď máme mrkvu a kúsky stonkového zeleru polomäkké, pridáme zopár ružičiek brokolice a karfiólu a zalejeme zvyškom vody zo zemiakov. Prihodíme 1 väčší na kocky pokrájaný uvarený zemiak. Na záver pridáme nasekanú zelerovú vňať a dochutíme vegetou – ja som dala približne 2 čajové lyžičky a bohate to stačilo, keďže zelenina a voda zo zemiakov má dosť veľký podiel na chuti tejto polievky.
2. hlavné jedlo: šťavnaté bravčové rezne, zemiaková kaša, červená kapusta
POTREBUJEME
ZÁKLADNÉ INGREDIENCIE
- bravčové mäso – rezne, cca 500 gramov,
- cibuľa – 1 ks,
- strúčik cesnaku – 3 ks,
NA ZÁLIEVKU POTREBUJEME
- voda – 300 ml,
- horčica – 2 PL,
- kečup – 2 PL,
- worcestrová omáčka – 3 ČL (prípadne zameníme za sójovú omáčku alebo dáme z každej trošku),
- soľ – podľa chuti,
- mleté čierne korenie – podľa chuti,
- sladká paprika – podľa chuti,i
- mletá rasca – podľa chuti
NA POMOC PRI OBAĽOVANÍ A OPEKANÍ MÄSA
- soľ,
- mleté čierne korenie,
- strúhanka,
- vajíčko + troška mlieka,
- bravčovú masť/olej
POSTUP
Bravčové rezne si naklepeme, osolíme, okoreníme, následne obalíme v strúhanke a až potom vo vyšľahanom vajíčku s troškou mlieka. Takto obalené rezne prudko osmažíme na bravčovej masti z každej strany pekne do hneda.
Hotové rezne vložíme do zapekacej misy, či pekáča a ideme si pripraviť zálievku. Tú som robila v menšom hrnci. Na masti, prípadne oleji si speníme nakrájanú cibuľu, po chvílke pridáme pretlačený cesnak. Stiahneme z plameňa a pridáme vodu. Ďalej si pripravíme polievkovú i čajovú lyžičku a ideme na to. Pridáme horčicu, kečup, worcestrovú omáčku prípadne sójovú alebo obidve. Premiešame. Dochutíme soľou, mletým čiernym korením, sladkou paprikou, mletou rascou. Ja som dala z každého asi po jednej čajovej lyžičke, ale každý má rád iné, niekto viac slané, niekto viac korenisté, tak to nechám na vás. Takto pripravenú zálievku poriadne premiešame a nalejeme na pripravené mäso v pekáči.
Zakrytú misu (ja používam pekáč ktorý zakryjem alobalom) dusíme v rúre pri 180 stupňoch približne 45 minút a potom dáme odokryté ešte tak na 20 minút zapiecť.
Mäsko je krásne šťavnaté a mäkkučké – rozpadáva sa a tá zálievka tomu dodáva výbornú chuť, povedala by som, že tomuto jedlu nič nechýba. Hmm, vlastne chýba. Dobrá zemiaková kaša a zeleninová príloha, prípadne dusená červená kapusta, tak, ako sme si ju pripravili my.
PANVIČKA RADÍ
Recept na dusenú červenú kapustu k mäsu.
Na masti opražíme cibuľu, pridáme celú rascu, kryštálový cukor – asi 4 ČL (kto má ako rád, niekto má radšej sladšie, niekto kyselšie). Cukor skaramelizujeme (vytvorí sa taká lepkavá spojená hmota). Do hrnca ďalej nasypeme asi pol kg nasekanej červenej kapusty do ktorej ďalej pridáme 3 bobkové listy, soľ, mleté čierne korenie a 1 PL octu (podľa chuti). Keďže neviem zohnať slovenský ocot, použila som balsamico a nebol s tým problém, práveže sa nám zdá, že nám začína chutiť ešte viac, ako ten slovenský 😀
Poriadne všetko premiešame, podlejeme troška vodou a dusíme pod pokrievkou cca 45 minút. Podlievame vodou podľa potreby, aby sa nám kapusta nepripálila!
3. dezert: Strúhaný tvarohový koláč
POTREBUJEME
ZÁKLADNÉ SUROVINY NA CESTO
- hladká múka – 400 gramov,
- práškový cukor – 120 gramov,
- maslo – 250 gramov,
- prášok do pečiva – 1 ks,
- kakaový prášok – 3 PL,
- žĺtok – 1 ks
ZÁKLADNÉ SUROVINY NA PLNKU
- tvaroh – 500 gramov,
- práškový cukor – 150 gramov,
- žĺtok – 3 ks,
- bielok – 4 ks,
- vanilkový cukor – 1 ks,
POSTUP
Pripravíme si hlbokú misu, v ktorej si budeme miesiť cesto rukami.
Do misy nasypeme všetky suché suroviny, pridáme rozdrobené maslo a žĺtok. Rukami vypracujeme cesto, ktoré si rozdelíme na dve časti, pričom jedna časť by mala tvoriť cca 1/3 – tú použijeme na nastrúhanie a druhá časť 2/3 z cesta, ktoré použijeme na vyvaľkanie.
Cesto na na strúhanie si dáme do mrazničky, aby sa nám lepšie strúhalo. Zatiaľ si rozvaľkáme väčší kus cesta, ktorý prenesieme na plech, ktorý máme vystlaný papierom na pečenie alebo namazaný maslom (ja preferujem to maslo). Cesto popicháme vidličkou – to aby sa pri pečení nerobili bublinky.
Ďalej si urobíme tvarohovú plnku. Tvaroh spolu s práškovým cukrom, žĺtkami a vanilkovým cukrom zmiešame dokopy. Zo 4 bielkov vyšľaháme tuhý sneh (ach, ešte že mám svojho pomocníka do kuchyne, ktorý všetkú robotu urobí za mňa 😀 ). Sneh zľahúčka vmiešame do tvarohovej zmesi.
Hotovú plnku rovnomerne navrstvíme na cesto, ktoré máme uložené na plechu.
Rúru si zapneme aby sa nám vyhriala na 210 stupňov Celzia. Z mrazničky vytiahneme zvyšnú 1/3 cesta, ktorú na strúhadle na syr taktiež rovnomerne nastrúhame na rozotretú tvarohovú plnku.
Do vyhriatej rúry dáme koláčik, ktorý pečieme prvých 10 minút na 210 stupňoch a potom znížime teplotu rúry na 180 stupňov. Takto pečieme ešte ďalších 15 minút alebo podľa potreby dlhšie (test so špáratkom – ak pichneme do cesta a špáratko nám zostane čisté, znamená to, že koláčik je už dostatočne upečený).