Sedliacka polievka
Tip na túto polievočku som dostala od pani JANKY GEIDLOVEJ – opäť jeden jednoduchý ale veľmi chutný receptík, za čo Vám ĎAKUJEM 🙂 . Kto má rád zeleninové polievky a huby, tak v tomto prípade si príde určite na svoje. My sme si doma navarili rovno do veľkého 4 litrového hrnca 😀 Nech sa páči, tu je recept.
potrebujeme
základné suroviny
- mrkva – 3 ks,
- pór – 1 ks, alebo cibuľa – 1 ks,
- petržlen – 1 ks,
- zeler – 1 stredne veľký,
- zemiaky – 3 stredne veľké,
- petržlenová vňať – za hrsť,
- maslo – cca 50 gramov,
- sušené huby – najlepšie hríby – za hrsť,
- cestovina do polievky – nalámané špagety alebo iné – my sme použili mušličky – za hrsť
na dochutenie podľa svojej chuti
- celé čierne korenie,
- mleté čierne korenie,
- soľ,
- vegeta
postup
Pripravíme si hrniec, podľa toho, koľko polievky chceme uvariť. Ak nám stačia cca 2 litre, použijeme len 1 mrkvu, 1 petržlen, 1 zeler, 1 stredne veľký zemiak, 1 pór, o niečo menej masla a zvyšok surovín zostáva cca taký istý 🙂 Ja som z hore uvedených surovín uvarila cca 4 litre polievky, aby sme mali na viac dní.
Najskôr si pokrájame zeleninu – pór na kolieska, mrkvu, petržlen, zeler a zemiaky na menšie kocky. Do hrnca si následne dáme roztopiť maslo, na ktorom potom orestujeme všetky pokrájané suroviny. Najskôr som dala restovať pór a až po 5 minútach som pridala zvyšok.
Po chvílke restovania všetkú zeleninu zalejeme vodou až po vrch, pridáme celé čierne korenie a pod mierne odokrytou pokrievkou ju necháme variť na miernom plameni cca 20 minút, pokým všetko zmäkne.
Zatiaľ si pripravíme huby. Pani Janka mi v pôvodnom recepte písala, že je najlepšie použiť hríby, ktoré sa majú usušené podrviť na menšie kúsky až prach, lenže ja, zvyknutá z domu, že hríby sa namáčajú do vody aby zmäkli, som ich automaticky zaliala v miske vriacou vodou a nechala cca 20 minút zmäknúť. Potom som ich scedila a vodu z nich som naliala do hrnca k zelenine. Nasledoval závan krásnej hríbovej vône. Keď bola zelenina mäkká, pridala som do hrnca scedené hríby a cestoviny – mušličky a nasekanú čerstvú petržlenovú vňať. Všetko som nechala ešte 8-10 minút variť – podľa návodu na cestovinách. Na záver samozrejme polievku treba dochutiť či už soľou a mletým čiernym korením alebo kto má rád, tak môže aj vegetou.
Čo sa týka hríbov, máte teda na výber 2 varianty, ako ich použiť. Ja som pôvodne plánovala postupovať podľa rady pani Janky, avšak som sa nechtiac pomýlila a hríby som zaliala vodou a tým pádom sa už nedali podrviť 😀 Nabudúce to ale určite vyskúšam tým jej spôsobom – skúste to aj vy 🙂
Taktiež čo sa týka cestovín, pani Janka používa špagety – polámané na kúsky. Tie láme podľa Jamie Olivera – zatočiť do utierky, uchopiť konce a tlakom prejsť utierkou od jedného konca po druhý cez hranu stola. Ja som vsadila na klasiku – použila som mušličky určené do polievky, ale priznám sa, bolo to hlavne preto, lebo som ich našla dva dni dozadu v obchode a hneď mi padli do oka a dnes som ich chcela vyskúšať 😀
Tento receptík by som zhrnula na záver asi takto…
Väčšinou zvyknem variť buď to kurací vývar so zeleninou – mrkva, petržlen, zeler, kel, cibuľa atď. alebo len čisto zeleninovú polievku – vtedy, keď nemám kura na polievku. Táto verzia s hríbami mi teda prišla zaujímavá a nápaditá a určite ju zaradím do nášho jedálnička, pretože nám aj veľmi chutila. Vyskúšajte ju aj vy 🙂