Frankfurtská polievka so zeleninou
Nedávno som kúpila veľa párkov a chcela som ich nejako rozume zúžitkovať, tak som sa rozhodla uvariť túto chutnú polievočku. Keď mám chuť uvariť k hlavnému jedlu aj niečo tekuté, často siahnem po vrecku mrazenej zeleniny, ktoré mám vždy po ruke v mrazáku a rýchla polievka je na svete. Bola som už však znudená z týchto jednoduchých polievok, rozhodla som sa teda troška oživiť jedálniček. Dobrú chuť!
POTREBUJEME
ZÁKLADNÉ SUROVINY
- párky – tenké, tzv. frankfurtské – 5 ks,
- cibuľa – 1 ks,
- bravčová masť/sádlo – 40 gramov (kto nemá masť použije na osmaženie cibuľky olej),
- mlieko – 100 ml,
- hladká múka – 1 – 2 PL
- zeleninový alebo kurací vývar – kto nemá čerstvý, použije bujón
- mrazená alebo čerstvá zelenina – ja som použila:
mrazenú zeleninu – baby karotku, hrášok, brokolicu a karfiól
čerstvú zeleninu – stonkový zeler – 1 stonka, ružičkový kel – 5 ks,
NA DOCHUTENIE PODĽA SVOJEJ CHUTI
- soľ,
- mleté čierne korenie,
- mletá červená paprika,
- čerstvá petržlenová vňať – za hrsť,
- mleté chilli
POSTUP
Pripravíme si stredne veľký hrniec. Cibuľu si nakrájame na kocky. V hrnci si rozpálime kúsok bravčovej masti prípadne olej a cibuľku si dozlatova orestujeme. Pridáme múku, chvíľku osmahneme a ku koncu zasypeme mletou červenou paprikou.
Za stáleho miešania opraženú cibuľu zalejeme vývarom. Ja som mala odloženú vodu z vareného karfiólu a zemiakov, ktoré som varila deň pred tým, do receptu Slaninkový karfiól so zemiakmi, takže som použila tú :-).
Povaríme a zatiaľ si nakrájame párky (na kolieska) a nasekáme si čerstvú petržlenonvú vňať prípadne pokrájame zeleninu. Keď nám polievka začne vrieť, pridáme najskôr čerstvú zeleninu a ešte chvíľu varíme (cca 15 minút, záleží od druhu zeleniny, ja som použila ružičkový kel a stonkový zeler, ktoré treba variť trošku dlhšie, aby zmäkli). Až ku koncu do polievky pridáme mrazenú zeleniu – hrášok, mrkvičku atď., prilejeme mlieko a ešte cca 5-10 minút povaríme. K úplnému záveru pridáme na kolieska nakrájané párky, ktoré už len necháme uvariť v polievke a prihodíme nasekanú čerstvú petržlenovú vňať.
Polievočku dochutíme podľa seba – soľou a mletým čiernym korením. Ja mám rada, keď aj troška štípe, takže občas do nej pridám aj troška mletého chilli – polievočka potom aj lepšie zahreje 🙂 Podávame samotné alebo s rohlíkom. My v Anglicku rohlíky nemáme, takže len tak samotné 🙁 Ale výborná bola aj napriek tomu! 🙂 A ešte malý detial…
VESELÁ PANVIČKA VÁM PRAJE DOBRÚ CHUŤ!