Jahňacia pečeň na šťave s cibuľkou a slaninkou
Keďže sa snažím skúšať stále nové a nové jedlá a jahňaciu pečeň som ešte nejedla, rozhodla som sa ju kúpiť a až potom som rozmýšľala, čo s ňou. Na viacerých anglických stránkach s receptami som si všimla, že ju pripravujú na šťave so slaninkou, cibuľkou a hustou šťavou. Rozhodla som sa preto tiež pre túto variantu. Nech sa páči, tu je recept.
potrebujeme
základné suroviny
- jahňacia pečeň – 450-500 gramov,
- cibuľa – 1 veľká,
- slaninka údená – tenké pásiky – 5-7 ks, ja som použila takúto…
- maslo – 50 gramov,
- hovädzí bujón – 500 ml,
- hladká múka – 3 PL,
na dochutenie podľa svojej chuti
- soľ,
- mleté čierne korenie
postup
Pečeň opláchneme, osušíme a nakrájame na pásiky alebo menšie kúsky (pečienky), ktoré budeme obaľovať v múke. Pripravíme si tanier, do ktorého dáme múku, dochutíme ju soľou a mletým čiernym korením. V danej zmesi obalíme pečienky, ktoré vkladáme na rozpustenú polovičku z používaného množstva masla, t. j. cca 25 gramov. Múku, ktorá vám po obaľovaní zostane si odložte.
Pečienky sprudka opečieme cca 2 minútky z každej strany a odložíme na tanier. Keď opečieme všetky kúsky pečienky, pokrájame si cibuľu – na tenké kolieska alebo kocky, kto má ako radšej a na panvicu doložíme zbytok masla, do ktorého vložíme opiecť cibuľku. Pásiky slaninky si nakrájame na menšie – ja som každý jeden rozkrojila na 3 časti.
Keď je cibuľka viac-menej opečená, do panvice vložíme nakrájanú slaninku a opekáme ďalších 8-10 minút podľa potreby, až kým slaninka nie je opečená.
Zatiaľ si môžeme pripraviť silný hovädzí vývar. Ja som použila 2 takéto kocky, keďže na obale píšu, že na silný vývar treba použiť na 1 kocku 200 ml vody…
Keď je slaninka s cibuľkou opečená podľa našich predstáv, všetko spolu poprášime zbytkom múky, ktorá nám zostala pri obaľovaní pečienok, chvíľku popražíme, pomiešame a zalejeme rozpusteným hovädzím bujónom, ktorý sme si roztopili v 500 ml vriacej vody a poriadne premiešali, až kým sa všetky hrudky stratili. Do zmesi vložíme naspäť všetky kúsky jahňacej pečienky a necháme pár minút prevariť – šťava nám zhustne a vytvorí sa hustá omáčka a pečienka sa v zmesi zároveň opäť zohreje (t. j. jedlo môžeme ihneď servírovať 🙂 ).
panvička radí
K tomuto jedlu sa najviac hodí podľa mňa ryža, no v originál recepte ho podávali so zemiakovou kašou a vareným hráškom a šalátom. Ja som však nemala mlieko, takže pyré tým pádom nebolo možné urobiť 🙂 Spravila som si teda Basmati ryžu. Kto má rád, môže si dať aj kyslú uhorku – ja som si bola neskôr pre jednu v kuchyni, lebo sa mi to tam akosi „pýtalo“ 🙂 .
A ešte troška detailnejšie 🙂