Španielska panvička
Jedlo pripomínajúce na prvý pohľad možno lečo, s jemným španielskym nádychom vďaka klobáske Chorizo. Jednoduchý na prípravu a zároveň veľmi chutný pokrm, ktorý spojením jednotlivých ingrediencií vytvára unikátnu chuť. ¡Buen provecho!
POTREBUJEME
ZÁKLADNÉ INGREDIENCIE
- Chorizo klobása – 1 ks,
- červená cibuľa – 1 ks,
- strúčik cesnaku – 2 ks,
- plechovka cherry alebo obyčajných nakrájaných rajčín – 400 gramov,
- plechovka zaváraného cíceru – 400 gramov, alebo sušený cícer
- čerstvá petržlenová vňať – za hrsť,
NA DOCHUTENIE PODĽA SVOJEJ CHUTI
- celú rascu,
- mletú údenú papriku,
- citrónová šťava – ja som dala z 1 celého citróna
NA pomoc pri varení
- bravčovú masť/olej
NA SERVÍROVANIE
- chlieb,
- toast
POSTUP
Na našej veselej panvičke si na masti (alebo oleji.. len ja používam slovo masť pomaly v každom recepte, pretože ju používam najčastejšie) opražíme cibuľu, neskôr pridáme pretlačený cesnak a na kocky prípadne na kolieska nakrájanú Chorizo klobásku. Pražíme spolu asi 5 minút, pokým klobáska chytí peknú farbu.
Pridáme mletú údenú papriku, celú rascu. Ja sa držím na začiatku zásady „radšej menej ako viac“, preto keď niečo ochucujem, radšej pridám menej, premiešam, ochutnám a keď tak potom ešte pridám viac korenín.
Do zmesi vylejeme plechovku nakrájaných alebo cherry rajčín, šťavu z 1 citróna a cícer. Ak pracujeme so sušeným cícerom, necháme ho najlepšie cez noc namočený a následne ho na druhý deň uvaríme domäkka. Takto uvarený cícer pridáme do pripravovaného jedla. Ak ste si kúpili cícer v konzerve, tak ako ja, proste len otvoríte plechovku a šup s ním do panvičky 🙂
Nebojte sa citrónovej šťavy, tá je v tomto recepte zásadná, preto môžte do panvice vyžmýkať kľudne celý citrón.
Všetko spolu povaríme ešte asi 5 minút, jedlo necháme pekne zhustnúť a na záver posypeme petržlenovou vňaťou. Ja som mala po ruke kučeravý petržlen.
Toto jedlo je veľmi zdravé (áno, aj keď niekto krúti hlavou, ako môže byť zdravé, keď je tam klobása). Pretože je tam cícer.
Cícer je pre nás možno nepoznaná a nedocenená potravina, no ak odhalíte jej pozitívny vplyv na naše zdravie, ihneď pochopíte, prečo ho preferujú v rôznych krajinách sveta. Dovoľte mi preto vypichnúť niekoľko pozitív cíceru:
- je najľahšie stráviteľnou strukovinou, nenafukuje ako iné strukoviny,
- je bohatým zdrojom bielkovín,
- obsahuje veľa vlákniny a železa,
- varením a ani konzervovaním nestráca takmer nič zo svojich zložiek,
- neobsahuje lepok,
- má vysoký podiel vápnika a kyseliny listovej,
- má vplyv na znižovanie cholesterolu a odporúča sa ho konzumovať i pri cukrovke,
- pomáha pri zápche, pôsobí preventívne pri žalúdočných ťažkostiach,
- je výborný antioxidant,
- pomáha pri problémoch s nízkou imunitou.
Španielska panvička je podobné jedlo ako lečo, takže podľa môjho názoru sa k nej hodí najviac chlebík, no ani varené zemiaky by neboli podľa mňa odveci 🙂
Recept na domáci chlebík nájdete u mňa, napríklad škandinávsky ražný chlieb je zdravšou variantou klasického chleba a kto má chuť na iné pečivko, môže si upiecť vlastné domáce pletenky 🙂
VESELÁ PANVIČKA VÁM PRAJE DOBRÚ CHUŤ!